Technik pojazdów samochodowych SBII

Do Branżowej Szkoły II stopnia mogą zostać przyjęci tylko absolwenci Szkoły Branżowej I stopnia na kierunku Mechanik Pojazdów Samochodowych lub Elektromechanik Pojazdów Samochodowych. Kierunek związany jest z diagnostyką, obsługą i naprawą współczesnych pojazdów samochodowych. Można podjąć pracę w zakładach z branży samochodowej lub transportowej, jak również prowadzić własną działalność gospodarczą w tym zakresie.

Oferujemy:

  • specjalistyczne kursy doszkalające
  • możesz naprawić swój samochód w warsztatach szkolnych

 

 

Absolwent szkoły kształcącej w zawodzie TECHNIK POJAZDÓW SAMOCHODOWYCH powinien być przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych:

  • wykonywania przeglądów podzespołów i zespołów stosowanych w pojazdach samochodowych;
  • diagnozowania stanu technicznego podzespołów, zespołów i całych pojazdów samochodowych przy wykorzystaniu nowoczesnych urządzeń diagnostycznych firmy Bosch;
  • wykonywania obsługi i napraw pojazdów samochodowych z wykorzystaniem specjalistycznych stanowisk naprawczych oraz narzędzi i przyrządów serwisowych;
  • organizowanie i nadzorowanie procesu obsługi pojazdów samochodowych, czyli pracę w dziale obsługi klienta w serwisach samochodowych;
  • przeprowadzanie badań technicznych pojazdów samochodowych.

 

Wraz z rozwojem motoryzacji wzrosło zapotrzebowanie na rynku pracy na dobrze wykształconych fachowców w zakresie obsługi, naprawy i eksploatacji współczesnych pojazdów samochodowych, w których wykorzystuje się wiele elektrycznych i elektronicznych układów.

 

Technik pojazdów samochodowych zapewnia obsługę pojazdów samochodowych w zakresie eksploatacji, serwisowania i napraw. Przeprowadza diagnostykę samochodową, wykonuje przeglądy pojazdów samochodowych w stacjach obsługi i kontroli pojazdów. Zapewnia doradztwo techniczne w zakresie eksploatacji, konserwacji i naprawiania pojazdów samochodowych. Realizacja tych zadań polega na wykonywaniu takich czynności jak:

ocenianie stanu technicznego pojazdów i ustalanie przyczyn niesprawności oraz sposobów napraw, wykonywanie prac demontażowo-montażowych i napraw silnika, skrzyni biegów, sprzęgła, układu hamulcowego, kierowniczego, zawieszenia itp., prowadzenie dokumentacji związanej z obsługą i naprawą pojazdów samochodowych, wykonywanie rozliczeń kosztów obsługi i napraw pojazdów samochodowych, organizowanie i prowadzenie sprzedaży pojazdów samochodowych, części oraz artykułów motoryzacyjnych. Dodatkowo technik pojazdów samochodowych jest przygotowany do podejmowanie i prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie serwisowania i naprawy pojazdów samochodowych oraz organizowania i kierowania pracą małych zespołów pracowniczych.

 

W zawodzie technik pojazdów samochodowych dla uzyskania tytułu i dyplomu Technika Pojazdów Samochodowych należy ukończyć szkołę branżową – nie jest wymagana matura.

 

 

Skip to content