Technik mechatronik pracuje układami:
- elektrycznymi i elektronicznymi
- hydraulicznymi i pneumatycznymi
- programowalnymi układami sterowania
Przykładowe zastosowania mechatroniki:
- układy sterowania pojazdami
- układy sterownia nowoczesnych zabawek (LEGO Minstorm)
- elektronika użytkowa
- roboty przemysłowe
- obrabiarki sterowane numerycznie
- druk 3D
Absolwent szkoły kształcącej w zawodzie TECHNIK MECHATRONIK powinien być przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych:
1) montowania urządzeń i systemów mechatronicznych;
2) eksploatowania urządzeń i systemów mechatronicznych;
3) projektowania urządzeń i systemów mechatronicznych;
4) programowania urządzeń i systemów mechatronicznych;
gdzie urządzenia i systemy mechatroniczne to układy wykonujące działania mechaniczne ( o napędach elektrycznym, pneumatycznym lub hydraulicznym) sterowane za pomocą elementów elektronicznych lub sterowników programowalnych – komputerowych.
Absolwenci uzyskują kwalifikacje umożliwiające pracę jako operator, monter, diagnosta i programista urządzeń oraz systemów mechatronicznych. Mogą pracować przy obsłudze i naprawie sprzętu AGD, przy naprawie samochodów i różnych maszyn, przy montażu i konserwacji urządzeń sterowanych elektronicznie (np.: bramy, drzwi przesuwne, centrale alarmowe, itp), potrafią zaprogramować i uruchomić sterownik programowalny PLC oraz urządzenie sterowane takim sterownikiem.
Mogą pracować także przy montażu, uruchamianiu, programowaniu i obsłudze linii produkcyjnych i robotów w dużych zakładach przemysłowych. Daje to duże możliwości podjęcia atrakcyjnej i dobrze płatnej pracy przez samozatrudnienie lub w usługach i w przemyśle w każdym sektorze gospodarki. Absolwenci technikum, którzy zdadzą maturę mogą podjąć studia wyższe na dowolnym kierunku, ale są szczególnie chętnie przyjmowani na uczelnie techniczne.
Jest to zawód szerokoprofilowy, który pozwala na uzyskanie wiedzy, umiejętności i kwalifikacji zawodowych w kliku dziedzinach techniki poszukiwanych na rynku pracy w kraju i za granicą. Uczeń zdobywa umiejętności montażu, demontażu, uruchamiania i eksploatacji, wykonywania niezbędnych pomiarów, konserwacji, kontroli i obsługi urządzeń oraz systemów mechatronicznych zawierających układy mechaniczne, pneumatyczne, hydrauliczne, elektryczne i elektroniczne.
Uczniowie zdobywają również wiedzę z zakresu programowania, obsługi i wykrywania podstawowych błędów w funkcjonowaniu sterowników programowalnych PLC (obsługa odpowiednich programów komputerowych) oraz projektowaniu i tworzeniu schematów funkcjonalnych elektrycznych, pneumatycznych i hydraulicznych urządzeń oraz systemów mechatronicznych.
W zawodzie technik mechatronik dla uzyskania tytułu i dyplomu Technika Mechatronika należy ukończyć technikum (nie jest wymagane zdanie matury) oraz zdać egzaminy potwierdzające uzyskanie dwóch kwalifikacji.
Absolwenci Szkoły Podstawowej
są przyjmowani do Technikum o 5 – letnim cyklu kształcenia.
Zdają egzaminy z następujących kwalifikacji:
ELM.03. Montaż, uruchamianie i konserwacja urządzeń i systemów mechatronicznych
ELM.06. Eksploatacja i programowanie urządzeń i systemów mechatronicznych
Egzaminy te zdaje się w naszej szkole, gdyż szkoła nasza jest Ośrodkiem Egzaminacyjnym dla zawodu Technik Mechatronik. Odbywają się one w trakcie nauki pod koniec klasy 3 i pod koniec klasy 4.