Absolwent szkoły kształcącej w zawodzie MECHANIK POJAZDÓW SAMOCHODOWYCH powinien być przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych:
- wykonywania przeglądów podzespołów i zespołów stosowanych w pojazdach samochodowych;
- diagnozowania stanu technicznego podzespołów, zespołów i całych pojazdów samochodowych;
- wykonywania obsługi i napraw pojazdów samochodowych z wykorzystaniem specjalistycznych stanowisk naprawczych oraz narzędzi i przyrządów serwisowych;
- użytkowania pojazdów samochodowych np. kierowca.
Wraz z rozwojem motoryzacji wzrosło zapotrzebowanie na rynku pracy na dobrze wykształconych fachowców w zakresie obsługi, naprawy i eksploatacji współczesnych pojazdów samochodowych.
Mechanik pojazdów samochodowych zapewnia obsługę pojazdów samochodowych w zakresie eksploatacji, serwisowania i napraw. Przeprowadza diagnostykę samochodową i wykonuje przeglądy pojazdów samochodowych. Realizacja tych zadań polega na wykonywaniu takich czynności jak: ocenianie stanu technicznego pojazdów i ustalanie przyczyn niesprawności, wykonywanie prac demontażowo-montażowych i napraw silnika, skrzyni biegów, sprzęgła, układu hamulcowego, kierowniczego, zawieszenia itp., prowadzenie dokumentacji związanej naprawą pojazdów samochodowych, organizowanie i prowadzenie sprzedaży części oraz artykułów motoryzacyjnych.
W ramach nauki w szkole w klasie drugiej uczeń za darmo uczestniczy w kursie na prawo jazdy kategorii B. W trakcie nauki w szkole uczeń odbywa zajęcia praktyczne organizowane przez szkołę w autoryzowanych serwisach samochodowych.
Absolwenci Szkoły Podstawowej
są przyjmowani do Branżowej Szkoły I stopnia o 3 – letnim cyklu kształcenia.
Na zakończenie nauki zdają egzamin z kwalifikacji:
MOT.05. Obsługa, diagnozowanie oraz naprawa pojazdów samochodowych
Egzamin w części pisemnej zdaje się w naszej szkole, a w części praktycznej w Centrum Kształcenia Praktycznego w Krakowie. Obecnie szkoła nasza kończy tworzenie Ośrodka Egzaminacyjnego dla zawodu Mechanik Pojazdów Samochodowych i w niedługim czasie egzamin praktyczny zostanie przeniesiony do szkoły.
Po ukończeniu Branżowej Szkoły I stopnia możliwa jest kontynuacja nauki w Branżowej Szkole II stopnia o 2 – letnim cyklu kształcenia. Ukończenie tej szkoły i zdanie egzaminu z kwalifikacji MOT.06. Organizacja i prowadzenie procesu obsługi pojazdów samochodowych pozwala uzyskać tytuł Technika Pojazdów Samochodowych.