Konkurs HISTORIA BOGDANA WŁOSIKA…

Dnia 24.09.2019r  uczniowie naszej Szkoły  uczestniczyli w   II konkursie  HISTORIA BOGDANA WŁOSIKA I KOMISJI ROBOTNICZEJ HUTNIKÓW NSZZ SOLIDARNOŚĆ – na tle dziejów dzielnicy Nowa Huta” organizowanym przez Komisję Robotniczą Hutników NSZZ Solidarność przy współpracy Zespołu Szkół Huty im. Tadeusza Sendzimira w Krakowie.

Bogdan Włosik – 20-letni uczeń III klasy technikum, pracujący w Hucie im. Lenina, zastrzelony podczas demonstracji w Nowej Hucie- 13 października 1982.

Dnia  13-tego każdego miesiąca w 1982, w miesięcznicę wprowadzenia stanu wojennego odbywały się w Krakowie manifestacje uliczne. Pokojowe demonstracje w Nowej Hucie zostały zaatakowane przez ZOMO, co doprowadziło do wielogodzinnych walk ulicznych.

Bogdan Włosik został zastrzelony poza obszarem głównych walk – przy kościele w Bieńczycach. Według najbardziej prawdopodobnej wersji wydarzeń, kapitan SB Andrzej Augustyn ubrany po cywilnemu usiłował zatrzymać stojących tam ok. 13-letnich chłopców. Jeden z chłopców krzyknął: „Ubek!” i wtedy Augustyn rzucił się do ucieczki. Przeskakując przez żywopłot wywrócił się. W panice sięgnął po broń i oddał śmiertelny strzał wprost w nadbiegającego Bogdana Włosika. Zgodnie z dokumentacją medyczną kula wystrzelona z pistoletu P-64 rozerwała m.in. wątrobę i śledzionę.

Śmierć młodego robotnika spowodowała kolejne demonstracje i walki uliczne w Krakowie (głównie w Nowej Hucie) aż do dnia pogrzebu – 20 października 1982 r. Na Cmentarz Grębałowski  przyszło 20 tys. ludzi. Uroczystość stała się kolejną manifestacją przeciwko ustrojowi PRL i wprowadzeniu stanu wojennego.